Finanční gramotnost
Každý rok věnujeme čas pravidelným přednáškám o finanční gramotnosti na školách u nás v regionu.
Dle průzkumů z roku 2023 si až 67% dotázaných myslí, že odpovědnost za nízkou finanční gramotnost jde za školami. Například na základních školách se toto téma otevírá v občanské výuce. Teorie je ale mnohdy hodně daleko od praxe.
Průzkumy říkají
Česká bankovní asociace nechává zpracovávat každoročně index finanční gramotnost v ČR (odkaz na studii)
- Finanční rezerva by lidem vystačila nejčastěji 3 měsíce
- Češi jsou ohledně práce s penězi velmi sebevědomí, data však mluví proti nám.
- Největším problémem zůstává vyhodnocení výhodnosti úvěrů
- S vyšším dosaženým vzděláním roste i index FG.
- U lidí s dokončeným základním vzděláním je index na 47 bodech.
- Lidi se středoškolským vzděláním jsou na průměrných 56 a lidé s diplomem se v průměru dostali na 64.
- 6 lidí z 10 je schopných uložit si nějaké peníze stranou
- 4 lidi z 10 odkládají peníze i na stáří, častokrát je to velmi málo.
Přednášky ve školách
Často slyšíme od našich klientů: „Tohle jsem měl vědět, když mi bylo osmnáct.“ Věříme, že díky vzdělávání na školách se tomuto prozření vyhne co nejvíce mladých lidí, a díky úspěšnému startu to budou mít v životě mnohem jednodušší.
Snažíme se zdánlivě nudné témata, jako je investování, úvěrové prodkuty, pojšitění, ale taky práce s rozpočtem, představovat studentům s lehkostí, na příkladech a příbězích. Cílem je vzbudit zvědavost a zájem o téma u mladých.
Tato činnost je práce ‘’pro bono’’, nechci za to žádný honorář. Pokud jste učitel nebo rodič dítěte ze školy u nás v regionu, klidně napiště a zkusíme to společně vymyslet.
Přednášky ve firmách
Je čím dál častější, že se firmy více zajímají o finanční spokojenost svých zaměstnanců. Od roku 2024 jsou nově dokonce čtyři možnosti, jak efektivně přispívat svým zaměstnancům na různé finanční produkty. Díky tomu si firmy můžou efektivně snížit daňový základ až o 50 000 Kč ročně na zaměstnance. Do kterých produktů dává odkládání peněz smysl?
Přednáška se může po domluvě se zaměstnavatelem skládat ze dvou částí.
V té první se pobavíme o osobních financích. Probereme různé tipy a zajímavosti z praxe, dotkeneme se například tématu investování nebo práce s rozpočtem.
Druhou část budeme věnovat tomu, jak využívat u sebe optimalizace daňového základu skrz různé produkty (investice, spoření, úvěry na bydlení nebo pojištění), řekneme si jak efektivně čerpat příspěvky firmy a na který z produktů.